Tubakavaba snus – kas nikotiinitarbimise tulevik?

Suitsetamise kahjulikkusele saadi lõplik kinnitus 20. sajandi teisel poolel ning peale seda hakati välja mõtlema abivahendeid, et tubakasõltuvusest loobuda. Olgu selleks  siis nikotiini sisaldavad nätsud, plaastrid,  veipimine või hiljuti turule tulnud tubakavaba snus ehk valge tups.

Ligi kümme aastat tagasi tutvustati meile elektroonilisi sigarette ja veipimist ning nüüd tundub, et ükskõik kuhu sa ka ei läheks on sinu ümber lõhnastatud auru pahvakad. Igal tervislikumal ja trendikamal hipsteril on näpus justkui aurumasinate-ajastu stiilipeolt laenatud seadeldis.

 

C5A2278-Edit

Tubakatoodete vastased kampaaniad, aina kerkiv aktsiis ning avalikus ruumis veipimise ja suitsetamise piiranguid ajavad ka kõige suuremaid sigaretientusiaste alternatiivide järele vaatama. Seni parimaks alternatiiviks peetud veipimise kohta on viimasel ajal ilmunud mitmeid murettekitavaid uuringuid ning seda seostatakse kopsu- ja südamehaigustega. Kõikjal maailmas on uue, parema alternatiivina esile kerkimas mokatubakas ehk snus. Kuigi mokatubaka sünnimaal Rootsis ning selle lähiümbruses on mokatubakas laialt levinud juba mõnda aega, siis mujal maailmas kogub toode populaarsust alles praegu.

Sellise ülemaailmse tarbimise kasvu üheks põhjuseks on ilmselt nikotiinipatjade ehk tubakavaba snusi või tupsu turule tulemine, mida on lubatud müüa ka Euroopa Liidus, kus keelati mokatubaka müük 1992 kõikides liikmesriikides va. mokatubaka kodumaal Rootsis. Tubakavaba snus sisaldab samamoodi nikotiini nagu tavaline snus, kuid ei sisalda kantserogeenseid aineid, mida sisaldab tubakas. Selle tarbimine on oluliselt meeldivam, sest tubakavaba snus ei lõhna nii tugevalt ning tubaka maitset ei tilgu suhu.

C5A2303-Edit
C5A2324-Edit

Eesti, Rootsi naaberriigina, on mokatubakaga tuttav juba mõnda aega. Tänu väga vähesele või olematule piirikontrollile Euroopa Liidus pole mokatubaka sissevedu Eestisse olnud kuigi keeruline. Eestis sai mokatubaka tarbimine suurema hoo sisse kusagil 2000-ndate alguses ning on kasvanud uuringute järgi 30 000 igapäevase kasutajani, kuid arvatakse, et tegelik number võib olla 2- või isegi 3-kordne.

Hetkel on Eestis veipijaid ja mokatubaka tarbijaid võrdselt sama palju, kuid tänu järjest murettekitavamatele uudistele veipimise kohta ning aina tugevnevad regulatsioonid ja kallim hind keerab ilmselt peagi kaalukausi nikotiinipatjade kasuks, sest erinevalt veibiaurust ei kaasne nikotiinipatjade tarvitamisega muid kemikaale või lisandeid ning seetõttu võid kindel olla, et sinu vereringesse ei satu midagi peale nikotiini.