PAREM ALTERNATIIV SUITSETAMISELE

 Nikotiin on palju rohkem kui suitse tamine ja sõltuvus. Nagu kofeiin, on ka see aine võimas ja nutikas ravim ning kui seda tarvitada väikestes annustes puhtal kujul – ilma toksiinide ja kantserogeenideta, mis on selle ümber mässitud ja sigaretti keeratud –, võib nikotiin olla aegajalt hämmastav biohäkk.

Ükskõik, milline on inimese arvamus sel teemal – nikotiini taga olev teadus on tugev. See artikkel pole mõeldud nikotiini tarbimise reklaamimiseks – see on väga tugev sõltuvust tekitav kemikaal. Selle artikli eesmärk on teha kahte asja: teavitada inimesi sellest, mis on nikotiin, ja neile, kes suitsetavad, pakkuda vähem kahjulikku alternatiivi. Inimesed ajavad kofeiini mõju sageli segamini kohvi mõjuga, ehkki kofeiin ja kohv on erinevad ained (kohv sisaldab sadu kemikaale; kofeiin on vaid üks neist). Niisamuti saab nikotiin tähelepanu seo ses tubakaga, ehkki see on vaid üks enam kui 5000 kemikaalist sigaretisuitsus. Näib, et nikotiin (mitte suitsetamine) on muutumas jõudluse ja kognitiivse võimekuse suurendamiseks palju populaarsemaks. Lõppude lõpuks on umbes 99% viimase 200 aasta suurtest kirjandusteostest kirjutatud kohvi ja nikotiini mõju all.

Selle artikli eesmärk on teavitada inimesi sellest, mis on nikotiin, ja neile, kes suitsetavad, pakkuda vähem kahjulikku alternatiivi.

MIS ON NIKOTIIN?

Nikotiin on kõige tuntum osa tubakast, kuid seda võib leida ka väikestes kogustes näiteks tomatis, kartulis ja baklažaanis. Nikotiin on väiksematele loomadele mürgine, kuid inimesed taluvad seda üpris suurtes kogustes – ja saavad sellest ka kasu. Kui nikotiin jõuab teie ajju, seob see end nikotiiniretseptoritega, aktiveerides aju osasid, mis kontrollivad tähelepanu, mälu, motoorset funktsiooni ja naudingut. Nikotiin kinnitub mitut tüüpi nikotiiniretseptoritele; iga retseptor mõjutab teie aju konkreetsel viisil. Liigne nikotiin on mürgine, ent kui seda tarbida õigetes kogustes, teeb nikotiin teie heaks palju. Alustuseks pakub see kiiremat ja täpsemat motoorset funktsiooni, muudab valvsamaks, parandab lühiajalist mälu ja võib isegi kiirendada reaktsiooniaega. Kasu on reaalne, kuid sellel on ka omad puudused. Nikotiin ei ole naljaasi! See on väga tugevat sõltuvust tekitav kemikaal ja sellega tuleks ringi käia väga vastutustundlikult. Kui seda üle tarbitakse, võib see tõsta vererõhku ja tekitada tõsiseid tervisehädasid.

Võrreldes huuletubakaga on nikotiinipadjakesed kasutamisel diskreetsed, ei lõhna ning neil ei ole halba kõrvalmaitset, need ei muuda hambaid kollaseks ega kahjusta igemeid.

MAAILM MUUTUB SUITSUVABAKS

Terves maailmas loobuvad inimesed suitsetamisest ning eelistavad vähem kahjulikke ja mugavamaid alternatiive. Enim populaarsust kogub All White Portion Snus ehk nikotiinipadjakesed, mis sisaldavad nikotiini puhastatud kujul. Oma kujult ja olemuselt sarnaneb see traditsioonilise huuletubakaga, kuid ei sisalda tubakat ega muid tubakaga seotud kantserogeenseid kemikaale. Võrreldes huuletubakaga on nikotiinipadjakesed kasutamisel diskreetsed, ei lõhna ning neil ei ole halba kõrvalmaitset, need ei muuda hambaid kollaseks ega kahjusta igemeid. Lõppkokkuvõttes on see vähendatud kahjuga toode, kuid paljud professionaalsed sportlased, tippjuhid ja -spetsialistid näitavad selle vastu üha suuremat huvi. See on ka eelistatud valik inimestele, kes veedavad suure osa ajast lennukis, kuna see on üks väheseid nikotiinitooteid, mida saab kasutada lennu ajal. Nikotiinipadjad on uus toode. Nad on olnud turul umbes poolteist aastat ja selle ajaga avaldanud juba tohutut mõju. Huuletubakas on (välja arvatud Rootsis) Euroopa Liidus keelatud. Samas peab ära märkima, et Rootsis on kopsuvähi määr ELi riikidest madalaim. Tubakatoodete tootmise vähendamisega levivad nikotiinipadjad kiiresti legaalsetesse müügikohtadesse kogu Euroopas. Eestis saab nikotiinipadjakesi (nagu nt PAZ ja White fox) osta praktiliselt kõikidest suurematest kauplustest, bensiinijaamadest ja isegi toidupoodidest (näiteks Olerex, R-kiosk, Grossi poed).

Nikotiin on kõige tuntum osa tubakast, kuid seda võib leida ka väikestes kogustes näiteks tomatis, kartulis ja baklažaanis