snus

Kas värviliste ja maitsestatud snusi patjade sihtgrupp on verinoored ja naised?

Uus tubakavaba snus on vallutanud Eesti turu ning nüüdseks juba tuttavaid nikotiinipadjakesi saab osta pea igast kauplusest ja tanklast. Esimesed partiid müüdi välja päevadega ning Eesti mokatubaka turg hakkab vaikselt põranda alt välja tulema.

Lisaks tavalistele nikotiinipatjadele ilutsevad poeriiulil ka mitmesugused erivärvilised silindrid, mis meenutavad kommikarpe ning lubavad, et nikotiiniannus on mõnusalt puuviljamaitseline. Meie põhjanaabrite rahvusringhäälingul YLE tekkis siinkohal küsimus, et kas selline toode on loodud naisterahvaid ja noori mokatubakat tarbima õhutamiseks ning kas kommikarpe meenutav snus ei ahvatle koolinoori nikotiinisõltuvusele?

Nii see ei ole ning mitmekülgne sortiment on tavaline praktika ükskõik millise toote puhul. Lisaks ütles snusitootja Swedish Matchi kommunikatsioonijuht, et iga täiskasvanu peaks olema võimeline tegema informeeritud otsuseid vaatamata oma soost ja vanusest ning olenemata sellest kuidas toode maitseb või välja näeb.

Erinevatel andmetel on umbes pooled üle 15 aastastest koolinoortest proovinud mokatubakat ning umbes 10-20 protsenti tarvitavad snusi regulaarselt. See on jahmatavalt suur number ning selle põhjus on üsna tõenäoliselt selles, et seni toimus snusi müümine Eestis hõlma alt ja läbi diilerite. See tekitas olukorra, kus tubakat sisaldava snus’i (slängis ka „tups“) müümine toimus ilma vanusepiiranguta ning diileri südametunnistuse järgi. Kui midagi, siis praegune olukord, kus turgu saab üha rohkem enda kätte legaalne mokatubakas on ainult samm paremuse poole, sest tubakavaba snusiga on lubatud kaubelda vaid volitatud edasimüüjatel, kellel lasub kohustus kontrollida ostja vanust, sest nikotiinipatjade müümine on keelatud alla 18 aastastele isikutele.

Mis puudutab seda, et puuviljamaitseline snus on suunatud naisterahvaste tarbimisele ahvatlemiseks, siis see ei ole kindlasti tõsi. Nimelt oli meil aastaid müügil kõikvõimalike maitsetega piibu ja sigaretitubakad, mida tarbisid nii mehed kui naised ühtemoodi. Ajalooliselt ongi peamiselt maitsestatud piibutubakaid ning piip on läbi aegade olnud enamasti meeste pärusmaa. Luues hüpoteesi, et naisterahvad on nõus tarbima midagi vaid siis, kui see maitseb magusalt on meelevaldne, seksistlik ja vajab taunimist.

Lisaks tekitas põhjanaabrites veel muret seaduslik hall ala, milles nikotiinipadjad asuvad, sest Soomes on kuni 4 milligrammi nikotiini sisaldavad snusi padjad asetatud ravimite kategooriasse ning kõik, mis selles üle, on illegaalne. Eestis on nikotiinipadjad kategoriseeritud alternatiivsete tubakatoodete alla ning Maksu ja Tolliamet on avalikult öelnud, et vähemalt lähitulevikus nad tubakavaba tupsu müüki piirama ei hakka, Tubakavaba snus’i näol on tegemist alternatiiviga tugevalt tervist kahjustavale sigarettide suitsetamisele.